को हुन् अवतार फिल्ममा देखिने नीला मान्छे?

  एजेन्सी  290 पटक हेरिएको

सन् २००९ मा रिलिज भएको ‘अवतार’ विश्वमै सबैभन्दा धेरै कमाउने फिल्म हो। २.९ बिलियन अमेरिकी डलरको यसको बक्स अफिस कीर्तिमानलाई १३ वर्षपछि पनि कसैले उछिन्न सकेको छैन।

यदि तपाईंले त्यतिबेला यसका मुख्य पात्र जेक सुली र नेयतिरीका साहसिक कार्य सम्झनुभएको छ भने पनि फिल्मका कतिपय विवरण र प्लट बिर्सनु भएको हुन सक्छ। प्यान्डोरा ग्रहमा मानिस के गर्दै थिए? अवतारले कसरी काम गर्छ र अनअब्टेनियम भनेको के हो? भर्खरै रिलिज भएको अवतार द वे अफ वाटर हेर्नुअघि केही कुरा जान्दा फिल्म हेर्नुको आनन्द झनै बेग्लै हुन्छ।

‘अवतारः द वे अफ वाटर’ले पहिलो श्रृंखलालाई लिएर धेरै ज्ञान बाँड्दैन। फिल्म हेरेर बाहिर निस्किएका दर्शकले दोस्रो श्रृंखला मन परेको बताएका छन्। तर उनीहरुले अघिल्लो भाग हेरे वा हेरेनन् भन्ने कुरा उनीहरुलाई नै थाहा हुनुपर्छ। अहिले डिज्ने प्लसमा पनि अवतारको पहिलो श्रृंखला स्ट्रिमिङ भइरहेको छ।

फिल्ममा दिइएको कथा अनुसार आजभन्दा सय वर्षअघि मानिस प्यान्डोरा भनिने टाढाको ग्रहमा यात्रा गरिसकेका छन्। जुन पृथ्वीजस्तो छैन। त्यहाँ जंगल र महासागर पनि छन्। हावा त छ तर निकै विषाक्त। १० सेकेण्डपछि त्यो हावा विषालु बनिसक्छ। जसको कारण वरपर हिंड्न मानिसले अक्सिजन मास्क लगाउनुपर्छ।

नीला मान्छे को हुन्?

नेभी भनिने प्यान्डोराका आदिवासी हुन्। उनीहरुको मौलिक भाषा छ। गोप्य अंग ढाक्ने पहिरन मात्र लगाउँछन्। अरु शरीर सबै नांगै। इतिहास र संस्कृतिजस्तै उनीहरु अर्को ग्रहबाट प्यान्डोरामा आइपुग्ने मान्छेसँग डर मान्दैनन्। पृथ्वीबाट मानिस प्यान्डोरामा पाइने बहुमूल्य खनिज धातु अनअब्टेनियमको उत्खननको लागि त्यहाँ पुगेका हुन्छन्।

पृथ्वीबाट प्यान्डोरामा पुगेका मानिस आधारभूत रुपमा दुई समूहमा विभाजन हुन्छन्, निर्दयी सैनिक र पैसाको मतलब गर्ने। जिओभानी रिबिसीजस्ता धनाढ्य र स्टीफन लाङजस्ता निर्दयी सैन्य कमाण्डरको नेतृत्वमा उनीहरु त्यहाँ पुगेका हुन्छन्।

नायक जेक सुली (स्याम वर्थिंगटन) तिनीहरू दुवैका लागि काम गर्छन्। त्यहाँ ग्रेस र उनका अनुसन्धानकर्तासँग मिलेर काम गर्छन्। डबल एजेन्टको रुपमा काम गर्न उनले अन्य पात्रलाई पनि आफ्नो समूहमा ल्याउँछन्।

‘द वे अफ वाटर’मा पुनः देखा पर्ने पहिलो फिल्मका केही मानव चरित्र छन्, विशेषगरी जोएल डेभिड मूर र दिलीप राव अनुकूल वैज्ञानिक प्रकारका रूपमा तर तिनीहरूको बारेमा धेरै चिन्ता नगर्नुहोस्।

अवतार के हो?

वास्तवमा दोस्रो श्रृंखलाको यो महत्वपूर्ण पक्ष होइन तर नेभी र मान्छेबीचको हाइब्रिड शरीरलाई अवतार भनिन्छ। मानिसले न्यूरल लिंकमार्फत् नेभीको अवतारलाई नियन्त्रण गरिरहन्छ। मूल अवतारमा, जेक र अनुसन्धान टोलीका बाँकी सदस्य प्यान्डोरा वरिपरि स्वतन्त्र रूपमा घुम्ने आफ्नो अवतारको शरीरसँग कनेक्ट गरिराख्न बेड शैलीको साना बाकसभित्र सुतेका छन्।

तर जेकले आफूलाई नेभी आदिवासीसँग समाहित गरेपछि नेभी प्रमुखकी छोरी नेयतिरी (जो साल्दाना) सँग प्रेममा पर्छ र उसले मानिसविरुद्ध विद्रोह सुरु गर्छ। यो विद्रोहको नेतृत्व गरे पनि उनले आफ्नो अस्तित्वको लागि मानव शरीरलाई त्यागिदिन्छ। साल्डानासँग प्रेममा परे र अन्ततः मानिसको विरुद्धमा विद्रोहको नेतृत्व गरेपछि, उनले पूर्ण–समय बाँच्नको लागि फिल्मको अन्त्यमा आफ्नो मानव शरीरलाई छोडिदिए। तपाईंले वे अफ वाटरमा पनि मान्छेको शरीरलाई नेभीको अवतारमा रुपान्तरण गरेका दृश्य देख्नुहुन्छ। तर नेभीबाट मानिसमा फर्किएको दृश्य यसमा देख्न पाइने छैन।

मूल अवतारमा अरु के हुन्छ?

लडाइँका केही राम्रा र आकर्षक दृश्य अहिले पनि हेर्न लायक छन्। तर प्लटअनुसार जान्न जरुरी छ कि जेक र नेयतिरी प्रेममा पर्छन्। अन्तिम लडाइँमा नेयतिरीले क्वाटरिच नामक खलपात्रलाई मार्छिन्। अन्त्यमा मानिसलाई प्यान्डोराबाट आफ्नै ग्रहमा फर्कन बाध्य तुल्याइन्छ। ग्रेस अगस्टिनको मृत्यु भइसकेको छ तर उनको अवतार वरपर घुमिरहेको छ। यो कुरालाई ख्यालमा राख्नुहोला।

इमानदारीपूर्वक वास्तवमा होइन। अवतार वे अफ वाटरको सुरुमै तपाईंलाई चकाचक भिजुअल इफेक्टले अवतारको मौलिक भागतिरै लैजानेछ। सुरुमा पहिलो भागका घटनालाई पुनः स्मरण गराउने प्रयास गरिएको छ किनभने हामीले १३ वर्षको लामो समयपछि दोस्रो श्रृंखला हेर्दैछौं। अवतार २ ले पनि तपाईंलाई प्यान्डोराको पूर्ण रूपमा नयाँ वातावरण र संस्कृतिसँग परिचय गराउँछ। हेर्दै जाँदा तपाईं नयाँ घटनासँग अभ्यस्त हुन थाल्नुहुन्छ।

तपाईको प्रतिक्रिया

सम्बन्धित समाचार